IT Zprávy

24.11.
Apple představil M1 Pro a M1 Max: nejvýkonnější čipy, jaké kdy vyrobil.

Apple oznámil příchod M1 Pro a M1 Max, dalších průlomových čipů pro Mac. Díky vylepšení původní architektury M1 nabízí M1 Pro úžasný výkon se špičkovou energetickou účinností, zatímco M1 Max posouvá tyto schopnosti do zcela nových výšin. M1 Pro a M1 Max slibuje až o 70 procent rychlejší CPU výkon než původní M1. Zároveň se velké vylepšení týká také GPU. U M1 Pro je až 2x rychlejší než u M1, zatímco M1 Max je až neuvěřitelně 4x rychlejší než původní M1.

25.10.
Rozhovor s Davidem Kováčem z firmy AVACOM

Pro naše zákazníky nám David Kováč zástupce společnosti AVACOM, odpověděl na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

13.10.
Notebooky pro firemní klientelu

Notebooky pro firemní zákazníky, nebo chcete-li byznysové notebooky, bývají výkladní skříní většiny výrobců. Jde o důležitý segment, kde nechce nikdo udělat chybu, a na výsledné produkci je to znát. Výrobci právě sem soustředí to nejlepší, co mohou aktuálně nabídnout.

7.10.
Samsung ukázal budoucnost displejů

Na korejském veletrhu IMID 2021 ukázala společnost Samsung Display několik inovací v oblasti skládacích obrazovek OLED.

30.9.
ČTÚ spustil certifikované měření rychlosti NetTest

V pátek 17. září byl spuštěn Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) nový certifikovaný nástroj zvaný NetTest, který slouží k měření rychlosti internetu.

29.9.
Netflix spustí herní platformu

Nejoblíbenější a největší streamovací platforma pro filmy a seriály na světě chce od příštího roku rozšířit svou činnost o streamování videoher.

24.9.
Apple představil iPhone 13, nové iPady a Apple Watch

Jako každý rok, i letošní září bylo ve znamení tradiční podzimní konference, na které Apple představuje své nejnovější hardwarové kousky.

20.9.
NFT – umění budoucnosti

Digitální svět má poslední měsíce nový fenomén. Zatímco stále přetrvává mánie okolo kryptoměn a bitcoinu především, do mainstreamu si nyní razí cestu takzvané NFTs, které si lze v případě aktuálního trendu představit jako digitalizované sběratelské artikly.

13.9.
První země přijala bitcoin jako oficiální měnu

V úterý 7. září se stal Salvador první zemí na světě, která přijala bitcoin jako oficiální národní měnu.

9.9.
Rozhovor s Drahoslavou Ševčíkovou z firmy FRACTAL DESIGN

Pro naše zákazníky nám Drahoslava Ševčíková zástupce společnosti Fractal Design, odpověděla na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

3.9.
Microsoft 365 – Kancelář rychle, snadno a bezpečně

Pod názvem Microsoft 365 se skrývá řešení společnosti Microsoft, díky kterému lze využívat kancelářské aplikace a další užitečné služby poskytované za pravidelný (nejčastěji měsíční či roční) poplatek.

25.8.
Jaké viry ohrožují mobilní telefony nejčastěji?

Máte chytrý telefon a připojujete se k internetu? Pak byste měli zpozornět.

20.8.
Intel vyvíjí Thunderbolt 5

V laboratořích Intelu už se pracuje na next-gen Thunderboltu 5 nebo možná „USB 80G“ s rychlostí až 80 Gb/s.

16.8.
Rozhovor s Radovanem Hoškem z firmy TURRIS

Pro naše zákazníky nám Radovan Hošek zástupce společnosti TURRIS, odpověděl na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

9.8.
Síťová úložiště oceníte nejen při práci, ale i zábavě

Síťová úložiště (NAS servery) se stávají běžnou součástí výbavy domácností i firem. Hardwarová i softwarová výbava moderních úložišť roste a jejich univerzální možnosti, díky kterým jsou dnes schopná zastat celou řadu úloh, by nám ještě před několika lety připadaly zcela netušené.

23.7.
Představen nový Nintendo Switch

Měsíce spekulací jsou u konce. Japonská videoherní společnost Nintendo na začátku července konečně ukázala vylepšenou verzi svého hybridního herního systému Switch.

16.7.
Microsoft představil Windows 11

Americká softwarová společnost Microsoft na konci června oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11.

9.7.
Rozhovor s Tomášem Hnilicou z firmy LG

Pro naše zákazníky nám Peter Halmo zástupce společnosti XEROX CZECH REPUBLIC S.R.O., odpověděl na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

1.7.
Počítače na našich zápěstích

Nositelná elektronika, tedy zejména chytré hodinky nebo fitness náramky, je již řadu let velmi populární. Z často drahých a špatně využitelných zařízení se v krátké době staly univerzální, snadno dostupné, a především užitečné přístroje, které dokážou usnadnit a obohatit náš každodenní život.

24.6.
Nvidia DLSS vs. AMD FSR

Nvidia se svým DLSS trefila hřebíček na hlavičku. Ačkoli v první verzi si technologie prošla porodními bolestmi, od verze 2.0 se AI upscale etabloval jako slušný posilovač výkonu, který stojí buďto jen malé ústupky ve kvalitě obrazu, anebo je srovnatelný s obrazem v původním rozlišení. DLSS nicméně běží pouze na kartách Nvidia a pouze na omezeném množství titulů. Proto se netrpělivě čekalo, až se AMD vytasí s podobnou funkcí.

18.6.
Přechod Etherea na Proof of Stake

Existuje více než osm tisíc různých kryptoměn, do širšího povědomí se ale dostalo jen několik málo z nich. Kromě bitcoinu jde také o ether, oběživo na technologické platformě Ethereum.

1.6.
Rozhovor s Tomášem Hnilicou z firmy LG

Pro naše zákazníky nám Tomáš Hnilica zástupce společnosti LG, odpověděl na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

17.5.
Herní notebooky nejen do karantény

Herní notebooky jsou řadou zákazníků považovány za trochu kontroverzní kategorii, která vyčnívá nejenom svým designem, ale i cenou. Při bližším prozkoumání však rychle zjistíme, že to vůbec nemusí být pravda, a že naopak může jít o skvělé a všestranné pomocníky užitečné nejenom během karanténních opatření, ale i v běžném každodenním životě.

12.5.
Jak by měl vypadat monitor v roce 2021?

Počítačový monitor je nedílnou součástí výbavy mnoha domácích i firemních pracovišť. Navzdory faktu, že do obrazovky často koukáme dlouhé hodiny, byly monitory po dlouhou dobu opomíjené a jejich výběru se nevěnovalo moc pozornosti. Situace se naštěstí mění a zákazníci si začínají podstatně více všímat nejenom zobrazovacích vlastností, ale také výbavy, provedení a zejména ergonomických vlastností. Jaký by tedy měl ideální monitor, vhodný pro práci i zábavu, v roce 2021 být?

4.5.
Jarní novinky od Applu

Společnost Apple předvedla další řadu svých novinek.

30.4.
Rozhovor s Antonínem Charvátem z firmy EIZO

Pro naše zákazníky jsme se Antonína Charváta zástupce společnosti EIZO, ptali na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

19.4.
Prvni outdoorový televizor od samsungu

Společnost Samsung nyní uvádí na trh první televizor, který se chlubí přízviskem outdoorový.

5.4.
Konec 3G v Česku

Operátoři letos vypnou mobilní sítě 3G označované také jako UMTS (Universal Mobile Telecommunications System)

24.3.
Nové energetické štítky

Ve všech kamenných i internetových obchodech se od 1. března 2021 používá zcela nová verze obecně uznávaného energetického štítku EU.

11.3.
Rozhovor se Zdeňkem Králem z firmy OKI.

Pro naše zákazníky jsme se Zdeňka Krále zástupce společnosti OKI, ptali na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

5.3.
Rozhovor s Ľudovítem Gladišem z firmy Genesis

Pro naše zákazníky jsme se Ľudovíta Gladiše zástupce společnosti Genesis, ptali na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

24.2.
Na co se můžeme těšit v roce 2021

Nový rok jistě opět přinese celou řadu inovací. Na následujících řádcích si proto zkusíme společně nastínit, co nás v IT sektoru čeká a nemine v následujících měsících. A hned v úvodu vám mohu slíbit, že se ani letos určitě nebudeme nudit.

18.2.
Nová pravidla pro drony od roku 2021

Od 31. prosince 2020 začaly v praxi platit nová pravidla regulující provoz bezpilotních letadel, neboli dronů.

9.2.
28.1.
Nejzajímavější novinky z CES 2021

Od 11. do 14. ledna se konal další ročník největšího veletrhu spotřební a výpočetní techniky na světě CES (Consumer Electronics Show). Vůbec poprvé za svou padesátiletou historii se ale nekonal v americkém Las Vegas, kvůli koronavirovým opatřením se totiž uskutečnil pouze online. Přesto o zajímavé novinky nebyla ani letos nouze.

4.1.
Rozhovor s Davidem Kordíkem z firmy Samsung Electronics Czech & Slovak, s.r.o.

Pro naše zákazníky jsme se Davida Kordíka, zástupce společnosti Samsung Electronics Czech & Slovak, s.r.o., ptali na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

16.12.
All-in-one počítače Atraktivní alternativa k desktopu či notebooku?

Počítače typu „vše v jednom“ svými vlastnostmi stojí na pomezí mezi klasickými stolními počítači a notebooky. Od každé z těchto produktových skupin si půjčují něco a přetvářejí to v zajímavý mix, který může být pro řadu zákazníků nejlepší možnou volbou.

17.9.
Rozhovor s Davidem Zikou z firmy Schneider Electric CZ s.r.o.

Pro naše zákazníky jsme se Davida Ziky, zástupce společnosti Schneider Electric CZ s.r.o., ptali na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

26.8.
Notebooky pro školáky a studenty

Léto se láme do své druhé poloviny, a tak se nám také blíží začátek nového školního roku a návrat žáků a studentů do školních lavic a přednáškových sálů. Ruku v ruce s tím přichází také pořizování nové školní výbavy, jejíž běžnou součástí je dnes často i notebook.

17.8.
Bezpečnost na internetu

Internet dnes hýbe světem. Lidé na něm tráví celé dny, využívají ho v práci, při odpočinku i při nakupování. Brouzdání po různých stránkách a e-shopech nemusí být zdaleka tak bezpečné, jak se může zdát.

25.5.
Home Office - Jak efektivně pracovat z domova

Kvůli pandemii koronaviru už několik měsíců řada lidí pracuje z domova. Někteří si zvykli rychle, jiní ovšem mohou s novým režimem notně zápasit.

17.4.
Holder nebo Trader - jak držet nebo obchodovat s kryptoměnou Bitcoin

Pokud jste ve světě kryptoměn úplní nováčci, určitě vás na Facebooku, Twitteru či Telegramu překvapí žargon nebo některé termíny, které jejich uživatelé používají. Mezi jedny z těch nejpoužívanějších patří i termín „HODL.“ Co to znamená? Jedná se o jeden ze dvou možných přístupů, jak vydělat na Bitcoinu. O obou bude řeč v tomto článku.

30.3.
Chytrá domácnost

O chytrých domácnostech (nebo anglicky „smart homes“) se i v České republice mluví již delší dobu. Co to vlastně je a co všechno si pod tímto pojmem můžeme představit? A je vhodná i pro vás?

12.2.
Rozhovor s Marcinem Gaczorem z firmy Kingston

Pro naše zákazníky jsme se Marcina Gaczora, zástupce společnosti Kingston, ptali na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

9.1.
Nejzajímavější novinky z CES 2020

V americkém Las Vegas v úterý oficiálně odstartoval největší veletrh spotřební a výpočetní elektroniky International Consumer Electronics Show (CES)

19.12.
Odhalení nového Xbox Series X

Velké překvapení si společnost Microsoft připravila na letošní slavnostní udílení herních cen Game Awards. Po hromadě trailerů totiž byla odhalena dlouho očekávaná konzole Xbox Series X, která se na pultech objeví až příští rok.

30.10.
Rozhovor s Radkem Hofmanem z firmy Zyxel Communications

Pro naše zákazníky jsme se Radka Hofmana, zástupce společnosti Zyxel Communications, ptali na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

25.10.
To nejzajímavější z veletrhu IFA 2019

Na začátku září proběhl v německém Berlíně další ročník veletrhu IFA. Veletrh, jehož první ročník se konal již v roce 1924, patří mezi nejvýznamnější akce svého druhu na světě, a již tradičně se zde prezentuje velké množství výrobců z IT, spotřební elektroniky i řady dalších oborů. Pojďme se proto podívat, na jaké novinky se můžeme v nejbližší době těšit na našich prodejnách.

21.10.
Jak začít s Bitcoinem?

Z předchozích článků již víme, co Bitcoin je a jak funguje. Dalším krokem tedy je zjistit jak Bitcoin začít používat v reálném životě.

15.10.
Miroslav Kořen z firmy Kaspersky

Miroslav Kořen, zástupce společnosti Kaspersky, odpověděl na pár našich otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

11.1.
Bitcoin oslavil 10 let

Od obřího vrcholu až k velkému pádu. Bitcoin oslavil 10 let.

26.11.
eSIM

Telefony od společnosti Apple a Google už podporují dvě SIM karty: jednu klasickou SIM a jednu eSIM.1 eSIM je digitální SIM, která umožňuje aktivovat si u operátora mobilní tarif bez nutnosti používat fyzickou SIM.